Zašto se javlja bol u ramenu
Bol u ramenu je česta pojava jer je zglob ramena jedan od najpokretljivijih, ali samim tim i najnestabilnijih zglobova u čovekovom telu. Struktura i funkcionalnost čine ga jedinstvenim u našem organizmu i upravo ovaj zglob najviše koristimo u obavljanju svakodnevnih aktivnosti kao što su oblačenje, češljanje, hranjenje… Bolovi u ramenu mogu nastati iz različitih razloga. Bol u ramenu može biti posledica bolesti ili povrede samog zgloba ramena (artroza ramena, kalcifikacija ramena) ili struktura koje okružuju zglob ramena: tetive, ligamenti, mišići. Bolovi u ramenu se najčešće pogoršavaju pri pokretima ruke i ramena. Na bol u ramenu mogu uticati: težak fizički posao, preterano i nepravilno vežbanje u teretani ili virusne infekcije. Bitno je da se sa lečenjem počne što pre, da bolovi u ramenu ne bi postali hronični.
Treba napomenuti da se bol u ramenu može javiti i kod nekih oboljenja unutrašnjih organa, kao što su ishemijska bolest srca (infarkt miokarda) ili bolesti žučne kese. Ovakvi bolovi se nazivaju refleksni bolovi i ne pogoršavaju se pri pokretima ruke i ramena.
Kako izgleda zglob ramena
Zglob ramena je veoma jak i fleksibilan zglob i to zahteva podršku susednih mišića i tetiva. U sastav zgloba ramena ulaze kosti, ligamenti, mišići i tetive koji povezuju ruku za grudni koš. Velika fleksibilnost zgloba ramena omogućava veliki raspon pokreta u ovom zglobu. Međutim, ta fleksibilnost utiče na njegovu stabilnost. Zglob ramena je jedan od nestabilnijih zglobova u čovekovom telu, pa ne iznenađuje da je rame sklono povredama i dislokacijama. Bolovi u ramenu se mogu javiti zbog artritisa, kao i zbog povrede mekog tkiva, kao što je burzitis ili zbog povrede mišića ramenog pojasa.
Rame je jedan složen sistem koji ne čini jedan, već pet zglobova. Glenohumeralni zglob je zglob između glave humerusa (nadlakatne kosti) i glenoidnog nastavka lopatice. Kada kažu rame, većina ljudi misli upravo na ovaj zglob koji omogućava kružne pokrete ramena. Međutim, kako je glava humerusa veća od površine lopatice na koju naleže, time su povrede upravo ovog zgloba česte. Ostali zglobovi ramena su sternoklavikularni, akromioklavikularni, subakromijalni i skapulotorakalni.
Bol u ramenu najčešći uzroci
Bolovi u ramenu se javljaju kada bilo koja od komponenti zgloba ramena počinje da se menja usled degenerativnog procesa ili je kompromitovana i iritirana na neki način. Bol u ramenu najčešće se javlja zbog preterane upotrebe ovog zgloba, što je karakteristično za starije osobe, ili usled povrede, dislokacije. Iako je rame manje podložno osteoartritisu od drugih zglobova, kao što su zglob kuka ili kolena, osteoartritis ramena se dosta često javlja. Osteoartritis, odnosno artroza ramena, nastaje zbog propadanja hrskavice koja oblaže zglobne površine koje ulaze u sastav zgloba ramena. Usled propadanja hrskavice dolazi do reaktivnih promena na kostima u vidu stvaranja koštanih izraslina, osteofita, koji dodatno povećavaju trenje između kostiju, a krajnji rezultat je bol u ramenu i smanjena pokretljivost. Bolno rame je najčešće posledica bolesti zgloba ramena, ali bolovi u ramenu mogu biti i posledica bolesti unutrašnjih organa. Bolovi u ramenu su najčešće posledica sledećih stanja:
- Tendinitis. Bolove u ramenu najčešće izaziva upala tetiva koje okružuju ovaj zglob. Ovaj poremećaj se zove tendinitis, a nastaje zbog prekomernog opterećenja. Pri opterećenju, tetive se taru o kost i javlja se iritacija i bol. Najčešće se javlja upala tetive mišića bicepsa brachi. Upala se manifestuje hroničnim bolom, koji se povećava pri pokretu i dodiru.
- Burzitis. Bol u ramenu se može javiti i kao posledica burzitisa. Burzitis je zapaljenje burze, male zatvorene vreće koja je ispunjena tečnošću i smeštena u unutrašnjost zglobova. Funkcija burze je da smanji trenje između tetiva i kosti, tetiva i tetiva. Često se javlja zajedno sa tendinitisom.
- Kalcifikacija ramena. Bolovi u ramenu javljaju se i kao posledica taloženja soli kalcijuma u tetivama mišića ramenog pojasa. Okolna tkiva postaju upaljena i javlja se bol. Ovo stanje se najčešće javlja u periodu između 30 i 50 godine života. Bol u ramenu se javlja iznenada, intenzivan je i konstantan. Ponekad taloženje kalcijuma u zglobovima može proći bez simptoma.
- Povrede ramena. Bolovi u ramenu se javljaju kao posledica traume, što je karakteristično za mlade osobe i sportiste.
- Kod odraslih osoba bolovi u ramenu nastaju kao posledica starenja ili osteoporoze (smanjenje količine kalcijuma, usled čega kosti postaju poroznije).
- Često se bol u ramenu javlja kao posledica bolesti unutrašnjih organa kao što su: infarkt miokarda, bolesti jetre, angina pektoris, pneumonija i tada se bol u ramenu naziva refleksni bol.
- Tumori i nasledne anatomske anomalije retko mogu da uzrokuju bol u ramenu.
- Zaleđeno rame (adhezivni kapsulitis ili periartritis) je hronično zapaljenje ramena i okolnog mekog tkiva. Ovo stanje je često prouzrokovano povredama i dovodi do nemogućnosti upotrebe zgloba ramena. Kako vreme prolazi, jednostavni pokreti, kao što je podizanje ruke, postaju sve teži za izvođenje. Ukoliko dođe do upale unutar same zglobne kapsule, kosti unutar zgloba neće moći da se pokreću. U nekim slučajevima, pacijent ne može uopšte da pokreće rame. Bolovi u ramenu kod ovog stanja su izuzetni jaki.
- Artritis ramenog zgloba nastaje delovanjem infektivnih agenasa. U ovom slučaju ne javlja se samo bol u ramenu, već su prisutni i oticanje, crvenilo kože, ograničena funkcija zgloba. Najčešći uzrok artritisa ramenog zgloba jeste reumatoidni artritis i ankilozni spondilitis.
- Osteoartritis je varijanta degenerativnog procesa oštećenja hrskavice. Simptomi su slični artritisu, ali nema inflamatorne reakcije.
S obzirom na to da je mnogo uzroka koji izazivaju bol u ramenu, treba što pre otkriti uzrok bolova i početi sa lečenjem, kako bol ne bi postao hroničan.
Bol u levom ramenu
Ukoliko se iznenada javi bol u levom ramenu i nadlaktici treba biti oprezan. Iako uzrok može biti bilo šta od gore nabrojanog, bol u levom ramenu i nadlaktici može biti simptom srčanog udara (infarkta miokarda), što predstavlja urgentno stanje u medicini. Obično se pored bola u ramenu, lopatici, vratu i nadlaktici javlja i stezanje u grudima, kao i otežano disanje (dispnea). Međutim, može se desiti da se bol u levom ramenu i nadlaktici javi bez drugih tegoba, a da je opet reč o ishemijskoj bolesti srca, zbog toga bol u ramenu ne treba olako shvatiti, već u svim nejasnim slučajevima uraditi EKG, naročito kod osoba kod kojih postoji jedan ili više faktora rizika za nastanak srčanih oboljenja: gojaznost, šećerna bolest, povišen pritisak, pušenje.
Bolovi u ramenu – kada posetiti doktora
Ukoliko se bol u ramenu javi iznenada i nije povezan sa povredom, a praćen je otežanim disanjem i stezanjem u grudima hitno se javite lekaru, jer bol u ramenu može biti simptom srčanog udara.
Hitna poseta lekaru je neophodna ukoliko je bol u ramenu uzrokovan povredom, ukoliko rame izgleda deformisano, ne možete da pomerite ruku od tela, postoji intenzivan bol, otok ili krvarenje.
Bol u ramenu – postavljanje dijagnoze
Da bi se otkrio uzrok bola u ramenu doktor će vam najpre postaviti niz pitanja, a zatim izvršiti klinički pregled. Pregledom se utvrđuje da li je rame osetljivo na dodir, da li postoji otok, kao i da li su pokreti u ramenu otežani. Ukoliko je to potrebno doktor će vas poslati da snimite rame. Najčešće se rade radiografija i magnetna rezonanca.
Možete očekivati da će vam lekar postaviti sledeća pitanja:
Bol se javlja samo u jednom ili oba ramena?
Bol u ramenu se javio iznenada, ako jeste šta ste u tom trenutku radili?
Bol se širi u druge delove tela ili je lokalizovan samo u ramenu?
Možete li tačno prstom da pokažete gde Vas boli?
Boli li Vas kada mirujete?
Da li Vas više boli kada se pomerate, kao i pri kojim pokretima se bol u ramenu pojačava?
Opišite bol u ramenu, oštar ili tup, jak ili slab?
Da li je rame bilo crveno, toplo na dodir i otečeno?
Budi li Vas bol u ramenu u toku noći?
Šta smanjuje bol u ramenu, a šta ga pogoršava?
Da li Vas bolovi u ramenu ograničavaju u svakodnevnim aktivnostima?
Bolovi u ramenu lečenje
Kad je u pitanju bol u ramenu lečenje zavisi od dijagnoze. Neke od metoda lečenja podrazumevaju fizikalnu terapiju, imobilizaciju zgloba ili operaciju. Lekar će vam možda dati lekove protiv bolova: analgetike (paracetamol), nesteroidne antiinflamatorne lekove (brufen, diklofen) ili kortikosteroide.
U najvećem broju slučajeva bolovi u ramenu prolaze bez invazivnih procedura. Zbog brojnih neželjenih efekata lekova protiv bolova, pacijenti često koriste kreme protiv bolova kao pomoćno sredstvo. Perna sirup i Zglobomedik krema od novozelandske zelenousne školjke su u svakodnevnom radu sa pacijentima pokazali izuzetne rezultate u tretiranju različitih oboljenja i povreda zgloba ramena. Zelenousna školjka sadrži glukozamin, hondroitin sulfat, omega-3 masne kiseline, glikopeptide i druge supstance koje imaju antiinflamatorno i regenerativno dejstvo.
Perna sirup, prirodni glukozamin za bolove u zglobovima i obnavljanje hrskavice – Saznaj više
Perna sirup iskustva korisnika – Saznaj više
Najbolja krema za zglobove Zglobomedik – Saznaj više
Zglobomedik krema iskustva korisnika – Saznaj više
Perna sirup i Zglobomedik krema su 100% prirodni preparati koje proizvodi Bios Fitomedik. Preparati su atestirani na VMA i Farmaceutskom fakultetu u Beogradu, broj i datum upisa u bazu podataka Ministarstva zdravlja Republike Srbije: 4380/2013 od 30.09.2013.